A karácsonyt lehet nagyon szeretni meg lehet nagyon utálni is.
És tagadhatatlan, hogy az elmúlt években inkább szólt egy elkorcsosult gazdasági hajráról, mint a tényleges szeretet ünnepéről…
De a mai videóban nem válunk karácsonyelemzővé, helyette hoztam nektek 5 érdekes karácsonyi szokást a nagy világból!
Ezt a posztot videón is megnézheted a Youtube-on : https://www.youtube.com/watch?v=NzdCxnK5E84
1. UKRÁN PÓKOK
A karácsony manapság főként a látványról szól: kivilágított utcák, karácsonyi piacok, de akar maga a fa is. És ha a karácsonyfáról beszélünk szerintem neked is elsősorban a díszek és a fényfűzér jut eszedbe. Viszont ha kicsit keletre tekintünk, Ukrajnában már máshogy közelítik meg a karácsonyi díszek témakörét.
Te tudtad, hogy a szomszédban pókokkal, illetve az azok által szőtt hálókkal díszítenek az ünnepek alatt?
Igen, jól hallottad! És mivel engem a világból is ki lehet üldözni velük, kíváncsivá tett, hogy mégis miért övezi ekkora szeretet őket a határ túloldalán.
A néphagyomány útján terjedt háttérsztori szerint, élt valamikor egy elszegényedett özvegy a gyerekeivel. Soha nem volt pénzük igazi karácsonyfára, ezért az évek alatt magról növesztettek fenyőfát a házuk mellett. Viszont pénzük továbbra sem volt, hogy igazi karácsonyfát varázsoljanak belőle, úgyhogy karácsony előestéjén az asszony gyümölcsöket és magvakat aggatott az ágakra annak reményében, hogy mosolyt csalhat a gyerekek arcára. Az egésznek a házban lakó pókok is szemtanúi voltak és az éjszaka alatt kivették a maguk részét is a karácsonyi előkészületekből és ezüst, illetve arany hálóval lepték be az udvaron álló fenyőfát. Másnap reggel pedig igazi karácsony várhatta a gyerekeket!
A sztori tényleg aranyos, de ennél azért kicsit több kell, hogy a nyolclábúak engem is behálózzanak…
2. KFC Japán
És ha már karácsony, beszéljünk egy kicsit az ételekről is.
Már azon túlmenően, hogy a két ünnep közt annyira telezabáljuk magunkat, hogy januárra nem csak a konditermek bevétele, de a családot általában kiszolgáló nagymamák vérnyomása is rekordokat döntöget.
Japánban viszont találtak egy megoldást, amivel a család is jóllakik és nagymama is nyugodt marad.
A Coca-Cola sikeresen beleégette magát az emlékezetünkbe és kamionjai mára már karácsonyi szimbólummá váltak. Viszont 1974-ben a KFC is sikeresen vitt végbe hasonló kampányt az ázsiai régióban és mára már több, mint 3.5 millió japán család ünnepi menüjévé változott.
És bár a KFC egyébként az év minden napján elérhető, gondolom mondanom sem kell mekkora kereslet és profit veszi körbe az étteremláncot az ünnepek alatt, sokszor hetekre előre leadott rendelésekkel. Ha karácsony környékén jártok erre, mindenképp készüljetek fel, hogy nem csak karácsonyi fényekből láthattok rengeteget Tokyo utcáin, de valószínűleg csirkéből sem lesz hiány és mind a 10 ujjad megnyalhatod az ünnepi vacsora utan
Ti mit esztek karácsonykor? Nektek is van valami fura szokásotok? Találkoztatok már ezeknél megdöbbentőbb tradíciókkal is? Írjátok le a gondolataitokat kommentben és beszélgessünk a témáról!
3. NIGHT OF RADISH - MEXICO
A halloweeni tökfaragást senkinek sem kell bemutatni, de arról hallottatok már, hogy Mexikóban nagyon hasonló dolgot csinálnak retkekkel?
Az Oaxaca-ból eredeztethető hagyomány már több, mint 125 éve jelen van a mexikói kultúrában!
A Retkek Éjszakája tehát nem egy Zs kategóriás horrorfilm, inkább egy művészeti verseny és kiállítás, ami különböző kreatív alkotásokkal varázsolja felejthetetlenné karácsony előestéjét. Érdekesség, hogy erre az alkalomra külön génmanipulált retkeket használnak, hogy ezzel is növelni tudják a megmunkálható felület méretét, viszont ez nem segít a tényen, hogy egy egy ilyen alkotás alig pár órát tölthet displayen, mielőtt elindulna a természetes lebomlás folyamata.
Úgyhogy lehet, hogy művészeti szempontból érdekes, viszont szerintem már a Halloween is hatalmas pocsékolást jelent a tökökkel, amiket egyébként sokkal jobb célokra is fordíthatnánk, szóval olyan nagyon nem bánom, hogy ez a szokás nem terjedt el világszerte.
Mindenesetre most emésszük meg a dolgokat… Szó szerint, ugyanis haladunk tovább Spanyolországba!
4. DEFECATING LOG CATALAN – SPANYOL
Bármilyen meghökkentő is, a katalán területen nem egy, de rögtön kettő, hogy is mondjam… Karácsonyi csokizással kapcsolatos szokást tartanak.
A karácsonyi dekorációnak szerves része a vallási vonatkozások megjelenítése is. Mindig kiállítási darabként gondolunk Máriára és Józsefre a jászólban, illetve eszünkbe juthatnak a pásztorok vagy a napkeleti bölcsek. Viszont Spanyolországban egy másik elengedhetetlen szereplője is van a jelenetnek a Caganer személyében. Aki bokáig lehúzott nadrágban piszkítja be az ünnepi hangulatot. Szó szerint! A kerámiából készült figura a katalán karácsony gyökeres szimbóluma és évről évre rakja tele a puttonyokat a tradícionális dekor kulcsfigurájaként.
De ha ez nem lenne elég, akkor itt megemlíteném a Caga Tió-t, amire a google translate csak ‘Barom Haver’-ként hivatkozik.
Ha a baromság jelzőt nem is feltétlen használnám rá, hiszen az ilyen hagyományok megítélése nyilván a szemlélő szemszögétől függ, a szemöldököm azért feljebb kúszott pár centit, mikor először hallottam róla.
Szóval a katalánok egy farönköt is használnak dekoráció gyanánt és még aranyosnak is nevezhetnénk ezt a szokást, ha a mosolygós kis alakokra tekintünk.
Hát nem szívet melengető és költséghatékony megoldás?
A nagy fenét, karácsony estéjén ugyanis az egész család botokkal ütlegeli a feldíszített Barom Havert, miközben karácsonyi dalt kántálnak, aminek a magyar fordítása valahogy így hangzik: ‘…ha nem kakkantasz, szétverlek a botommal…’ és ezt addig folytatják, míg a rönk ki nem üríti magából a karácsonyi ajándékokat.
Ezt nevezem szeretet ünnepének! Bár én személy szerint nem bánom, hogy a Jézuska meg a Mikulás hozzák évről évre az ajándékaimat, nem pedig egy rönkből kell őket kivernem…
5. YULE CATS AND ROTTEN POTATOES – Izland
És ha már eljutottunk az ajándékokig, akkor forduljunk rá Izland szigetére.
Haladjunk tovább és rakjuk fel a csizmánkat az ablakba!
Mert ezt a szokást egyébként Izlandon is tartják. Azonban fontos különbség, hogy náluk nem a Mikulás rakja bele az ajándékokat, hanem a hegyekben lakó 13 Yule, akik a karácsonyt felvezető 13 estén látogatják a gyerekeket. Annak függvényében viszont, hogy jó vagy rossz gyerekről beszélünk az ajándékok negatív pólusán ők nem virgácsot vagy szenet, hanem rohadt krumplit hoznak.
*Édesanyám biztos bírta volna, ha karácsony előtt 13 napig nem csak a lábszagommal, de a rohadó krumpli szagával is bajlódnia kellett volna a mindennapi hülyeségeim mellett.*
(Ezen túlmenően egyébként a Yuleoknak van egy háziállatuk is, a Yule Cat. Aki egyébként élve fal fel bárkit, aki nem a karácsony környéki zord időjáráshoz van öltözve. A mitikus lény történelme egyébként nagyon hosszan nyúlik vissza az időben, de írásos feljegyzések csak a 19. Században készültek róla.)
Lehet, hogy az izlandi gyerekeknek legalább nem kell könyörögni, hogy öltözzenek melegen decemberben, viszont, ha a Yule Cat tényleg létezik, akkor reméljük, hogy nem egy vándorló fajta, mert az angolok hatalmas bajban lesznek, ha valami csoda folytán náluk is megjelenik.
Ezzel pedig végére is értünk a mi kis ötös listánknak, de természetesen ennél azért több érdekes tradíció is létezik, úgyhogy hoztam nektek egy pár runner upot levezetésnek.
A világ legtöbb pontjára szánon és rénszarvasok társaságában érkezik a mikulás, viszont Ausztráliában egy kicsit más a helyzet. Mivel ők havat sem sokat látnak az ünnepek alatt, számukra teljesen normális, hogy a Miku szörfdeszkán érkezik.
Grönlandon pedig külön karácsonyi kulináriumnak számít a mattak és a kiviak. Előbbi egy bálnabőr rágcsálni való, amit gyakran csak lenyelnek, mert túl kemény, hogy megrágják, és állítólag az íze hasonlít a kókuszéhoz. Az utóbbi pedig egy pingvinhez hasonlító sarkvidéki madár nyers húsából készült ínyencség. A madarakat karácsony előtt fókabőrbe temetik, majd miután a bomlás már kellően előrehaladott kiássák és bona petit.)
Végezetül pedig: mivel a Mikulás létezésére nem tudtak egyértelmű bizonyítékkal szolgálni, a Vatikán úgy döntött karácsony környékén inkább foglalkoznak valami olyasmivel, amihez már értenek. Ebből adódóan Olaszországban a La Befana, egy öreg boszorkány látogatja a gyerekeket az ünnepek során.
Remélem tudtam pár érdekességgel szolgálni nektek. Ha tetszett, amit láttatok, akkor nem is maradt más hátra, mint megnézni a videót : https://www.youtube.com/watch?v=NzdCxnK5E84
Mára ennyi voltam, egy következőben találkozunk.
Addig is köszönöm, hogy velem voltatok és kellemes ünnepeket mindenkinek!
Pacsi
Weekly-Me